'Bağışıklığı güçlendireyim' derken bu hataya düşmeyin! Pandemide yaşlılara özel 6 önemli uyarı

Covid-19 pandemisi, dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkiledi. Bu zorlu süreçte 1 yılı geride bırakırken uzmanlar pandeminin en çok etkilenenlerinden yaşlılara dikkat çekti. Yılın büyük çoğunluğunu evde karantinada geçiren yaşlılar fiziksel olduğu kadar psikolojik açıdan da sorun yaşadı.

'Bağışıklığı güçlendireyim' derken bu hataya düşmeyin! Pandemide yaşlılara özel 6 önemli uyarı
17 Mart 2021 - 16:17

Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Geriatri ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Berrin Karadağ “Salgının birinci yılında halen tam olarak kontrol altına alınamamış olan Covid-19 enfeksiyonu özellikle yaşlıları ciddi şekilde tehdit etmeye devam ederken, tüm dünyada yaşlı nüfusu artış göstermektedir. Son tahminlere göre 2050'ye kadar 2 milyar kişinin 60 yaşından büyük olacağı öngörülmektedir. Yaşlı insanlar, sağlıkları ve yaşamlarının bir dizi sosyal ve ekonomik yönü açısından Covid-19 nedeniyle özellikle risk altındadırlar. Bu nedenle bazı kurallara mutlaka sıkı sıkıya uymalıdırlar.” diyor. Prof. Dr. Berrin Karadağ, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, pandeminin 1. yılına özel olarak yaşlılara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

SAĞLIK KONTROLLERİNİZİ AKSATMAYIN

Bir veya birden fazla hastalığı olan (komorbidite) 60 yaş üstü hastalar Covid-19 şiddeti ve ölüm oranı açısından daha yüksek risk altında bulunuyor. Bu hasta grubu, salgın tehlikesi nedeni ile kontrollerini yeterince yerine getiremediğinden, kronik hastalıklara bağlı ölümlerde de artış görülüyor. Covid-19 pandemisi nedeni ile pek çok yaşlı, kronik hastalıklarının kontrolünü aksatmakta olduğundan, bu konu da yine komplikasyon ve ölüm görülme sıklığını tetikliyor. Bu nedenle özellikle kronik hastalıkları göz ardı etmeden kontrolleri aksatmamalıyız ve vücudumuzu güçlü tutmalıyız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum